понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają funkcje ogrodzenia, natomiast nierzadko służą tez za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenia PVC sadzi się w nasłonecznionych miejscach, gdzie migiem rosną i mocno gęstnieją. Dużo uroku maja również takie rosnące ogrodzenia, które prowadza przez osłonięte zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek lub kwiatami aranżują przyciągające wzrok obrazy, natomiast rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, a także nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same rosną, nierzadko również bujnie kwitną, lecz wymagają tez mnóstwo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z PCV mogą być nadzwyczaj cienkie, lecz należny je regularnie przycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, albowiem takie plot komponuje się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•regularnie podcinany estetycznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek układa niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony widocznej, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie PVC z Głogowa stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий