среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź od razu ociosuje, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenia plastikoweBielawa na plot i bramkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa kamieni na ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy różne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również siekać na sześciany o regularnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie Winylowe stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu i własnych upodobań forma kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki i ogrodzenia z PCV na plot i furtę ze sztachet buduje się z skał wielorakiego obrysu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o nietypowych kształtach, trzeba je właściwie zestawiać tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają też mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий